ישראלבודי
מתחייבים למחירים הזולים ביותר

חזור   ישראלבודי > ישראלבודי > פציעות ספורט

פציעות ספורט בניהול עופר צחר - פיזיותרפיסט ספורט

תגובה

הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
ישן 17-09-07, 07:10   #1
Mr.Bazooka
IsraelBody VIP - חבר יהלום

ברירת מחדל דלקת בבורסת הכתף:טיפולים ואיך להימנע

דלקת בבורסת הכתף - Shoulder bursitis

מהי הפציעה? בורסה היא כרית או שקית מלאה נוזל צמיגי אשר מצוייה במפרק ומשמשת כבולם זעזועים ומפרידה בין עצמות, גידים, רצועות ושטח פני העור. דלקת בבורסה נגרמת כתוצאה מגירוי רב וחיכוך לאורך זמן עד להופעתה של תגובה דלקתית.
איך זה קורה? בעקבות שימוש ואימון יתר של תנועה במפרק הכתף ופעילויות ספורט רבות כמו שחייה, טניס, והטלות, מגורה הבורסה בעקבות חיכוך רב. בקרב האוכלוסייה ניתן למצוא צבעים ומתקיני שטיחים אשר משתמשים רבות בפעולות כתף מתוקף עבודתם.
מהם התסמינים? ישנו כאב המורגש בצד החיצוני של הכתף אשר מחריף כאשר הזרוע עולה מעלה, הצידה או לפנים. צדה החיצוני של הכתף מתנפל, נהיה רגיש למגע וחם.
מהו הטיפול? הטיפול הראשוני יהיה מזעור התגובה הדלקתית במקום ע"י RICE (Rest, Ice, Compression, Elevation), תרופות נוגדות דלקת כמו איבופרופן או אספירין. במקרים חריפים של דלקת תינתן זריקת קורטיזון (סטרואיד). בשלב מאוחר יותר טיפולי חום וקור, אולטרא-סאונד וצורך בטיפול פיזיותרפי שעיקרו הקניית חוזק וגמישות לחגורת הכתפיים והזרועות.

תוך כמה זמן זה יעבור? קצב ההחלמה תלוי במספר גורמים כמו גיל, מצב בריאותי, חוזק וגמישות של השרירים ופציעות קודמות. במקרים של דלקת קלה עד בינונית הפציעה תעבור תוך שבועיים שלושה, בעוד שבמקרים של דלקת חריפה יידרש פרק זמן של מספר שבועות להחלמה מלאה.

מתי ניתן לשוב לפעילות גופנית? חזרה לפעילות גופנית תיקבע על פי קצב ההחלמה ולא בהכרח לפי מספר הימים שחלפו. באופן כללי רק כאשר אין כאב, נפיחות וחום בשרירים, כאשר אין הגבלה בתנועה, הושגו חוזק, גמישות וטווח תנועה מלאים ביחס לכתף הבריאה, ניתן לשוב ולהתאמן. החזרה תהיה הדרגתית ולא באותה עצימות כמו טרם הפציעה

כיצד ניתן למנוע את הפציעה? הדרך הטובה ביותר למנוע פציעות היא לשמור על תחזוקה נאותה של השריר, לבצע חימום ומתיחות לפני ואחרי פעילות גופנית, לדאוג שהשריר יהיה חזק בהתאם לאופי הפעילות ולבצע עיסוי רקמות באופן תקופתי.
©קרדיט לאתר איזי פיזי

פציעת גידי הכתף Rotator Cuff

מהי הפציעה? את מפרק הכתף מקבעים ומחזיקים קבוצה של ארבעה שרירים ועוד מספר גידים ורצועות. הפציעה היא מתיחה או קרעים בגידים ובשרירים אשר מחזיקים, מניעים ומקבעים את הכתף יחדיו.

איך זה קורה? ניתן לסווג את פתולוגית הפציעה לשניים: נזק שנגרם בעקבות תאונה, נפילה או הרמת משאות כבדים, ונזק שנגרם כתוצאה מאימון יתר ותנועות חוזרות ונשנות של הכתף מעבר לגובה ראש (בייסבול, טניס, הטלות וזריקות באתלטיקה)

מהם התסמינים? כאב בזרוע ובכתף, חולשה ואובדן תנועה של הכתף בעיקר בתנועות מעבר לגובה הראש, רגישות למגע, נפיחות וחום כתוצאה מהתגובה הדלקתית.

מהו הטיפול? ראשית יש צורך לאבחן את מידת הנזק וזאת יעשה ע"י מספר מבחני תנועה ותצלום MRI או צילום רנטגן רדיואקטיבי. במקרים חמורים יעשה גם ניתוח אורטוסקופיה.
כבכל טיפול בדלקת, בשלב הראשוני יש למזער את התפתחות התגובה הדלקתית והורדת הנפיחות ולכן יש להתחיל טיפול ע"י RICE (Rest, Ice, Compression, Elevation), תרופות נוגדות דלקת כמו איבופרופן או אספירין, ובשלב מאוחר יותר טיפולי חום וקור, אלקטרותרפיה ואולטרא-סאונד. אם הקרע חלקי או מועט הגוף "יטפל" בעצמו ויאחה את הקרעים אך יש צורך להקל על העומס המוטל על הכתפיים והזרוע ובכלל זה צריך לבחון את הרגלי הישיבה, היציבה ותנועות הראש. בשלב השני יש להתחיל טיפול פיזיותרפי שמטרתו הקניית חוזק וגמישות לשרירים, רצועות וגידים החוצים או מפעילים את פעולת הכתף.
במקרים של קרע ממשי לשרירים או גידים מומלץ ניתוח אורטוסקופיה לגילוח ושיפוץ הרקמה הפגועה, דבר שיאפשר את החלמתה.

תוך כמה זמן זה יעבור? קצב ההחלמה תלוי במספר גורמים כמו גיל, מצב בריאותי, חוזק וגמישות שריריים ופציעות קודמות. במקרי דלקת קלה כתוצאה ממתיחה או קרע חלקי הפציעה תעבור תוך מספר מועט של שבועות בעוד במקרים חריפים יותר משך הטיפול יכול להימשך כמה חודשים.

מתי ניתן לשוב לפעילות גופנית? לאחר שהכאב חלף, אין הגבלה בתנועה, לאחר שהשרירים והגידים חוזקו והוגמשו לפחות כמו בכתף השנייה ויש טווח תנועה מלא של הכתף. החזרה לפעילות תהיה הדרגתית ולא באותה עצימות כמו טרם הפציעה.

כיצד ניתן למנוע פציעה של גידי ושרירי הכתף? ניתן למנוע פציעה ע"י שמירה על מצבו של השריר מבחינת חוזק ואלסטיות וביצוע תרגילי חימום ומתיחות לפני ואחרי פעילות גופנית.

ציטוט:
פורסם במקור על ידי The-Two צפה בהודעה
במילה אחת אתה מלך.
[quote=Eldar Azulay;970410]שתוק שתוק אתה לא העלאת תמונות בכלל ואני שם עליך אלף זין מפגר
אני לא 53 קילו אני זין מצוץ בתחת טוב
Mr.Bazooka מנותק   הגב עם ציטוט
ישן 23-09-07, 23:48   #2
ahtung
חבר פעיל

הסמל האישי שלahtung

ואללה זה יעזור לי בזמן הקרוב,נדפקה לי דלקת כבר כמעט שבועיים שיש אותה התחילה,החריפה ועכשיו פחות אבל עדיין יש.
ואיי אני כל כך שונא את הפציעות האלה.
נראה לי לפי התסמינים יש לי פציעה בבורסת הכתף...

תודה על הסיכומון אחי.
ישן 24-09-07, 13:09   #3
tomerA
חבר ותיק (מועמד לחבר VIP)

הסמל האישי שלtomerA

אחלה מאמר!